Rulman Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Üretim tesislerinde ve mekanik aletlerde hayati öneme sahip olan rulmanlar kullanım alanlarına göre farklı özelliklere sahiptir. Tüm sektörlerde kullanılan ve kullanıldığı alanda insan gücünün maksimum verimle kullanılmasını sağlayan rulman türleri seçilirken şu noktalara dikkat edilmelidir.

Montaj yeri; rulman seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta rulmanın montaj yerinin ölçüleridir. Farklı ölçülerde üretilen rulmanlar kullanım alanına göre uygun ölçülerde tercih edilmelidir.

Rulman hızı; kullanım yerine göre rulman hızı makinelerin kullanım ömrünü uzatan bir etkendir. Bu nedenle tercih edilecek rulman, hızına göre tercih edilmelidir. Makinelerde yapılacak üretimler veya makinelerden alınacak verim için rulman hızı çok önemlidir.

Yük değerleri; Rulmanlar üretim tekniğine, rulman türüne ve kullanım alanına göre farklı yük değerlerine sahiptir. Kullanım alanına ve üretim sektörüne göre tercih edilecek rulmanın yük değeri de ihtiyaçlara uygun olmalıdır. Aksi durumda rulmanlar kısa süre de kırılabilir veya çalışamaz duruma gelerek maddi zarara neden olabilir.

İç ve dış bilezikler; eksenel olarak iç ve dış bileziklerin belirlenen doğrultularda çalışması rulman verimini etkiler. Bu nedenle tercih edilecek rulman türünün iç ve dış bilezikleri eksenel olarak verimli bir şekilde çalışmalıdır.

Rulman seçiminde dikkat edilmesi gereken bu noktalar hem makinelerin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacak hem de size zaman, maddi açıdan tasarruf etme imkanı verecektir.