Rulman Seçimi Nasıl Yapılır?

Hareketli mekanizmalarda hareketin istenilen eksende iletilmesini sağlayan, hareket iletiminde sürtünmeyi en aza indirerek kayıpları minimuma indirerek sistem kazancı sağlayan rulman türleri kullanıldıkları yere göre farklı modellerde üretilmektedir. Kullanılan cihaza, makineye veya sisteme göre üretilen rulman türlerini seçerken doğru rulmanı seçmek çok önemlidir. Makinenin veya mekanizmanın kullanım süresini uzatan ve daha verimli çalışmasını sağlayan rulman türlerini seçerken şu noktalara dikkat edilmelidir.

* Doğruluk,

* Hizalama,

* Boyut, yük taşıma kapasitesi,

* Çalışma hızı, dayanım gücü ve dayanıklılık,

* Yağlanma süresi,

* Isınma süresi,

* Montajı ve demontajı

Bu etkenler bir rulmanın verimli olarak çalışıp çalışmayacağı hakkında sizlere bilgi verir. Eğer seçeceğiniz rulmanın bakımı kolay bir şekilde yapılabiliyor ve kolayca yağlanabiliyorsa işletme maliyeti açısından size avantaj sağlar. Montaj ve demontaj işlemi kolay bir şekilde yapılabiliyorsa bu durum bakım sırasında avantaj olarak size geri döner. Rulman seçiminde dikkat edeceğini bu kriterler hem teknik olarak çalışma verimini doğrudan etkileyen faktörlerdir hem de işletme sırasında size avantaj sağlayacak önemli noktalardır.

Rulman kullanımının hayati öneme sahip olduğu günümüzde doğru rulman seçimi kullanılacak makine için hayati öneme sahiptir. Rulmanların yük taşıma kapasiteleri kullanım sırasında dayanacakları maksimum gücü göstermektedir. Bu nedenle teknik bir bilgi olarak rulman yük taşıma kapasitesine rulman seçimi sırasında dikkat etmelisiniz. Dikey veya yatay hareket iletiminde rulman yük kapasitesi çalışma verimini doğrudan etkiler.